Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w okresie zdalnej nauki

Szanowni rodzice

Jesteśmy w trakcie bardzo trudnego czasu, trudnego tym bardziej, że nie potrafimy przewidzieć jak rozwinie się aktualna sytuacja. Czujemy strach, lęk, obawy o przyszłość – to normalne, taka sytuacja może wpływać na  utratę poczucia bezpieczeństwa… Wyposażeni w  różne kompetencje osobiste – różnie sobie  radzimy. W tych trudnych momentach, zasadne wydaje się zwrócenie szczególnej uwagi na nasze dzieci, które nie potrafią jeszcze poradzić sobie z tak silnymi emocjami.

Co w takim razie należy robić?

Podstawowa sprawa to rozmowa,  podczas której dziecko będzie mogło zadać wszystkie nurtujące go pytania, zweryfikować wyobrażenia, wypowiedzieć na głos kłębiące się w głowie zmartwienia. Starajmy się odpowiadać na te pytania rzeczowo, zgodnie z prawdą, w sposób dostosowany do wieku dziecka (im mniejsze dziecko tym mniej szczegółów). Szczerość odpowiedzi jest bardzo ważna, dziecko słyszy doniesienia z telewizji, radia, słyszy nasze rozmowy w gronie rodziny, wyczuwa nasze emocje, dlatego czasem zada jakieś pytanie kilka razy, tak aby upewnić się, że mówimy prawdę.  Co jeżeli dziecko nie jest gotowe na rozmowę  lub wydaje nam się, że nie przejmuje się zaistniałą sytuacją? Tak rzeczywiście może być, dlatego nie zmuszamy i nie naciskamy na dziecko, warto wtedy poobserwować dziecko, uważny rodzic jest w stanie zauważyć niepokojące sygnały.

Bardzo ważna jest atmosfera, jaka panuje w naszym domu, postarajmy się również o uśmiech                      i radość, swobodną zabawę, pozwólmy sobie i dziecku na chwilę oddechu od natłoku myśli i  coraz to nowych informacji płynących z mediów i otoczenia.

Bądźmy dla naszych dzieci opoką, bazą do której mogą w każdej chwili podejść, zapytać o coś, przytulić się, pokażmy mu, że odczuwane emocje nie są niczym złym, że można spróbować poradzić sobie z nimi.

Jeżeli będziecie mieli Państwo jakieś pytania, wątpliwości, potrzeby – zapraszamy do kontaktu poprzez e-dziennik, chętnie udzielimy wsparcia i pomocy, a tymczasem życzymy dużo zdrowia, cierpliwości i spokoju.

Psycholog i pedagog szkolny

 

Wersja XML