Laboratorium chemiczne zamknięte w metalowej puszcze, czyli co powinniśmy wiedzieć o napojach energetycznych

W Polsce napoje energetyzujące cieszą się coraz większą popularnością,           o czym świadczy fakt, że na naszym rynku dostępnych jest aż 50 różnych rodzajów. Producenci napojów energetyzujących kierują reklamę swoich wyrobów do coraz młodszych konsumentów, żeby uzależnić ich od energetyków i zdobyć ich zaufanie na długie lata.

Młodzież często sięga po energetyki, aby poprawić wydolność fizyczną (prawdopodobnie myląc je z napojami izotonicznymi, które faktycznie uzupełniają straty po zwiększonym wysiłku fizycznym). Dużym problemem stało się również łączenie ich z alkoholem, aby zmniejszyć odczucie typowych objawów po jego spożyciu. W ten sposób młodzi ludzie mogą wypić większe ilości alkoholu niż zazwyczaj. Idzie za tym zwiększona brawura i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji. Coraz modniejsze stało się również leczenie skutków nadmiernego picia alkoholu energetykami. Jednym słowem napoje energetyzujące stały się magicznym środkiem rozwiązującym wiele problemów w świecie, który coraz więcej od nas wymaga.

1. Co takiego jest w puszce energetyku? Co daje nam dodatkową porcję koncentracji, wydajności?

2. Dla kogo wynaleziono napoje energetyzujące?

Na pewno nie dla każdego z nas, a już na pewno nie dla dzieci. Są one adresowane do dorosłych wykonujących krótkotrwały wysiłek fizyczny                        i psychiczny, będący ponad ich siły. Mają na celu zwiększyć wydolność organizmu, poprawić koncentrację i przeciwdziałać zmęczeniu. Ale będzie to działanie krótkotrwałe. Przypływ energii na 15-30 minut to wszystko, czego możemy oczekiwać.

3. Zagrożenia płynące ze spożywania napojów energetyzujących:

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kawa nie powinna być spożywana przez dzieci i jej im nie podaje – tak samo powinno być z napojami energetyzującymi. Pamiętajmy, żeby nie podawać ich dzieciom. W wielu krajach Unii Europejskiej napoje te sprzedawane były jeszcze do niedawna tylko w aptekach z zastrzeżeniem, że nie wolno podawać ich dzieciom poniżej 12 roku życia. W USA w kilku stanach politycy zaproponowali zmianę prawa, tak aby sprzedaż napojów energetyzujących była przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób powyżej 21 roku życia. Kilka prowincji Kanady już planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży niektórych napojów energetyzujących lub co najmniej umieszczenie na nich stosownych ostrzeżeń. Naukowcy z Uniwersytetu Miami, uważają, że napoje energetyzujące powinny podlegać równie rygorystycznym regulacjom, co alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę.